į titulinį atspausdinti el. paštas tinklalapio planas

Lakajos vandens kelias


Norint pažinti savo kraštą, reikia keliauti. Labanoro regioninis parkas Jums gali pasiūlyti keletą įdomių maršrutų. Vienas iš jų Lakajos vandens turizmo maršrutas. Tai valčių arba baidarių vandens turizmo maršrutas. Jis apima net kelis ežerus ir Lakajos upę.

Siesartis

Kelionę pradedame Siesarties upe (vadinama Pastoviu, jos ilgis 76 km). Ja plaukiame iki Siesarties ežero. Tai molėtiškių labiausiai mėgstamas ežeras. Prie jo nesunku privažiuoti : išilgai šiaurinės pakrantės kilpinėja Molėtų – Labanoro kelias, o iš pietų kai kur prie pat ežero priartėja asfalto juosta, vedanti link Pabradės. Siaura Variko įlanka plaukiame iki Putnų salos. Čia ežeras atsiveria visu savo gražumu. Šis ežeras yra unikalus. Tai takoskyrinis ežeras tarp Žeimenos ir Šventosios upių. Ežere yra 6 salos, bendras jų plotas – 37 ha. Ežero ilgis 7,4 km, didžiausias plotis – 1,8 km, plotas - 546 ha, kranto linija net 32 km. Ties Bučeliškių vienkiemiu ežerą beveik persmaugia išsikišęs iš pietų kranto pusiasalis, vadinamas Šaukiamuoju ragu. Plaukdami ežeru, priekyje matome keletą salų. Nykštukinė reto grožio salelė – Tetervinka. Ji dar vadinama Kultuvėliu, Duonos kepaliuku. Toliau plaukiant pasigėrėkite Birutės sala . Jos ilgis 1,5 km. Siekiant išsaugoti salos unikalumą, įkurtas Siesarties hidrografinis draustinis. Apsistoti salose nerekomenduojama, nes to neleidžia draustinio statusas. Šone Birutės salos yra dar viena nedidelė Malkėsto salelė. Rytuose Siesartis tarsi suteka į siaurą kyšulį ir baigiasi hidrometriniu statiniu – Kamužės protaka.

Iš Siesarties ežero plaukiame į vandens lelijomis apsiklojusį Kamužėlio ežerėlį. Jei keliausite baidare, nesunkiai perkelsite ją rankomis, o didesnę valtį reikės stumti specialiai įrengtomis pavažomis. Iš Kamužio plaukiame į Baltųjų Lakajų ežerą.

Baltieji Lakajai

Turistų ir poilsiautojų labai mėgstamas ežeras. Jo plotas 703,8 ha, jame yra trys salos, daug įlankų, pusiasalių. Prie ežero siūruoja dideli pušynai. Gražūs Lakajų krantai, ypač pietiniai: smėlėti, mėlyniniais pušynais pasikaišę, daugelyje vietų raguvotais pakriaušiais dunksantys. O atabradai siauri, ir paplūdimių beveik nėra – šen bei ten bangos atsimuša tiesiai į skardžių pašaknis. Giliausia Baltųjų Lakajų duobė – 45 m – tūno vakariniame pakraštyje, vos 200 m nuo kranto. Ežere dar yra 7 duobės, gilesnės negu 35 m. Nakvynei apsistoti galima tik rekreacinėje zonoje. Perplaukus Baltuosius Lakajus, per Pertenio sąsmauką pateksite į Juoduosius Lakajus

 
Juodieji Lakajai

Telkšo tame pačiame dubaklonyje kaip ir Baltieji Lakajai. Ežero plotas 392,6 ha, ilgis – 6,2 km. Didžiausias ežero plotis – 1,2 km. Giliausia duobė – 32,8 m. Ežerą puošia keli išraiškingi kyšuliai ir net 8 salos, kurių bendras plotas – 7,2 ha. Tai tikras miškų ežeras, apaugęs pušynais ir eglynais. Atabradas siauras, ežeras nuo pat kranto gilus. Nepaprastai gražus šiaurės vakarų ežero dalis. Čia 2,5 km. ilgio Ščiurio iškyšulys ir Cibaragis suformuoja romantišką įlanką. Pastarosios krante auga įdomus gamtos paminklas - gamtos išdaiga – dvikamienė pušis .

Lakaja

Lakaja – tai ne tik Labanoro regioninio parko upių karalienė, bet ir viena gražiausių, egzotiškiausių rytų Aukštaitijos upių, pamėgta vandens paukščių ir romantikų – vandens turistų.

Ji – vandeningiausias Žeimenos intakas. Lakajos ilgis 29,1 km. Vanduo švarus, tėkmė srauni. Kadangi upės nuotėkį reguliuoja ežerai, tai jos debitas per visus metus mažai svyruoja. Lakaja visą laiką teka miškais. Upės vaga 10-15 m pločio pradžioje iki 6-10 m tolesnėje jos kelionėje. Netrukus praplaukiame seną Lakajos kaimą. Čia per upę yra Joniškio – Lakajos – Labanoro vieškelio tiltas. Lakaja prateka pro du ežerus. Vienas iš jų Aldikis. Plotas 19,7 ha, vidutinis gylis 1 m. Pakrantės pelkėtos, dugne storas sapropelio sluoksnis. Lakaja įteka į Lakajos ežero pietinį pakraštį. Ežero plotas 73,9 ha, per vidurį susiaurėjęs, kranto linija labai vingiuota. Šiaurrytiniai ir pietiniai krantai aukšti, galuose, prie Lakajos ištakų, žemi, pelkėti. Prieš antrąjį ežero susiaurėjimą iš negilios kranto įlankėlės, per 0,8 km. nepriplaukus ežero galo, išbėga Lakaja. Ištaką lengva surasti, orientuojantis pagal vandens tėkmę.

Toliau Lakaja ir vėl teka miškais. Ypač gražios upės pakrantės ties Vilkaslasčio kaimu. Praplaukiame Algirdiškę, čia Lakają vėl kerta tiltelis. Ir toliau plaukiant, upę supa ištisa miškų siena. Ties ŠeškuškėmisI į Lakają įteka Peršokšna. Tai 26,4 km ilgio upelė. Ties Santakos kaimu Lakaja įsilieja į Žeimeną.


Labanoro mstl.,
LT-18235 Švenčionių raj.
Tel., faksas 8~387 47142
El. paštas: info@labanoroparkas.lt
į viršų